Så enkelt, helt Online, 100% meningsfullt!
Tisdagar kl. 19.00 med start 2 februari – Videomöte! (länk skickas till dig när du har fyllt i dina kontaktuppgifter).

Alpha är ett utmärkt sätt att få pröva på eller fördjupa sig i den kristna tron. Vårt team är engagerade lokalt och regionalt i kyrkor inom EFS. EFS är en missionsrörelse i Svenska kyrkan. Vi vill se människor och samhällen förvandlade av Jesus. Vi hoppas att du ska känna dig välkommen och hemma även i ett digitalt videomöte. Har du frågor eller behöver hjälp, tveka inte fråga nån av oss i teamet. 

Skriv in dina uppgifter så kontaktar vi dig.


Vi ses!

Här nedan ser du hela vårt Team.

Vissa kommer du få lära känna lite extra i samtalsgruppen.

Vi finns här för dig och du får gärna kontakta någon av oss direkt.

Teamet består av:
Lucas Mellergård (Växjö), administratör, lucas.mellergard@efs.nu
Eva Lindberg Petersson (Kristdala), Alpha-värd och samtalsledare, eva.l.petersson@gmail.com 
Magnus Widholm (Växjö), föredragshållare och samtalsledare, magnus.widholm@efs.nu
Christer Borg (växjö), föredragshållare och samtalsledare, christer.borg@svenskakyrkan.se 
Mathias Sånglöf (Kristdala), föredragshållare och samtalsledare, mathias.Sanglof@svenskakyrkan.se 
Henrik Polback , föredragshållare och samtalsledare, henrik.polback@efs.nu 
Sharelle Sånglöf (Kristdala), föredragshållare och samtalsledare, sharelle.sanglof@svenskakyrkan.se 

Program
2 feb. Finns det mer att upptäcka i livet?

9 feb. Vem är Jesus?

16 feb. Varför dog Jesus?

23 feb. Hur ska jag kunna tro?

2 mars Hur och varför ska jag be?

9 mars Hur och varför ska jag läsa Bibeln?

16 mars Vad ska jag med kyrkan till?

23 mars Hur leder Gud oss?

26 mars Om bön och helig Ande-helgen

27 mars
Vem är den helige Anden?
Vad gör den helige Anden?
Hur kan jag bli fylld av den helige Anden?
Hur kan jag göra det bästa med resten av mitt liv?

30 mars Hur kan jag stå emot det onda?

6 apr. Hur och varför ska jag berätta om min tro?

13 apr. Helar Gud idag?